Adobe System olarak bilinen bu şirket ABD kökenli bir markadır. Adobe Programları dünyada tanınan en büyük 10 grafik şirketi arasında yer almaktadır. Kullanıcılara sunmuş olduğu Adobe Programları sayesinde kolaylık sağlamaktadır.

Adobe Programları Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Adobe şirketinin sunmuş olduğu bu programlar kullanıcıların çalıştıkları her sektöre uygundur. Her programın çeşitli, farklı versiyonları mevcuttur. Adobe şirketi bu programları her yıl yaptığı güncellemeler ile aktif tutmaktadır.

İşinizi Kolaylaştırıcak Adobe Programları

· Adobe Photoshop

Adobe dendiğinde akıla gelen ilk programlardan biridir diyebiliriz. Önceden oluşturduğunuz fotoğrafları, görselleri istediğiniz gibi değiştirip yapılandırabileceğiniz bir resim düzenleme programıdır. Adobe Photoshop programı ile resim oluşturmaktan çok resim düzenle yapılmaktadır. Adobe Photoshop programını rahatça ve hızlı bir şekilde kullanabilmek için programın çalışma mantığını ve kısayollarını öğrenmeniz tavsiye edilir.

Adobe Photoshop Neden Tercih Edilir ?

Bu program sayesinde profesyonel bir şekilde logo tasarımı, web tasarımı, masktor tasarımları, vektörel tasarımlar, fotoğraf düzenleme, özel çizimler, afiş hazırlama, fotomontaj gibi çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. En çok kullanılan resim düzenleme programlarında birinci sırada yer almaktadır. Bir çok büyük firma görsel tasarımlarını bu program sayesinde tasarlamaktadır.

· Adobe Illustrator

Adobe firmasının geliştirdiği vektörel tabanlı bir tasarım hizmeti veren uygulamadır. Profesyonel vektörel çizim sağlayan bu uygulama profesyonel kullanıcılar için vazgeçilmez bir program haline gelmiştir. Photoshop gibi tasarım uygulamasıdır ama fark olarak Adobe Illustrator uygulaması genellikle vektrörel çizim çalışmaları için kullanılmaktadır. En çok tercih edilme sebebi zaten vektör çizimlerin yapılmasıdır.

Adobe Illustrator Neden Tercih Edilir ?

Bu programda gerçek görseller kullanmak yerine baştan vektör çalışmaları yapılmaktadır. Farklı farklı çizim yöntemi araçları sayesinde kendinize özgü vektörel çizimler yapabilirsiniz. Web tasarım, sitelerin arayüzleri, kartvizit gibi işlemlerini bu program sayesinde özgün bir şekilde çizip tasarlayabilirsiniz.

· Adobe InDesign

Genellikle e-kitap ve e-gazetecilik yapan kişilerin kullanmış olduğu öncü bir Adobe programıdır. Çoklu sayfa düzenini koruma özelliği, sayfa yapısı düzenini sağlama işlemi sayesinde diğer programlardan kendini farklı kılmaktadır.

Adobe InDesign Neden Tercih Edilir ?

İnternet üzerinden e-kitap, e-gazete, e-dergi gibi şeyler paylaşan kullanıcılar için önemli bir programdır. Dergi tasarımlarınızı, geçiş tasarımlarınızı, kitap tasarımlarınızı bu program sayesinde halledebilirsiniz.

· Adobe After Effect

Adobe firmasının yayınlamış olduğu aktif olarak kullanılan profesyonel bir prodüksiyon programıdır. Genellikle haraketli grafik tasarım işlemleri yapılırken tercih edilen bu program sayesinde kaliteli işler çıkarabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Televizyonda izlediğiniz programlarda çıkan haraketli reklam tasarımları Adobenin sizlere sunmuş olduğu After Effect programı ile hazırlanmaktadır.

Adobe After Effect Neden Tercih Edilir ?

Bu Adobe programı sayesinde sınırsız şekilde birden fazla fotoğrafı haraketli hale kolay bir şekilde getirebilirsiniz. Genellikle herkes tarafından bilinen ‘ Montaj ‘ işlemini çoğu kullanıcı bu program sayesinde hızlı bir şekilde yapmaktadır.

· Adobe Premiere Pro

Adobenin sunmuş olduğu bu program genellikle kurgu ve montaj işine yaramaktadır. Ses ve görüntü düzenlemek ve eklemek, altyazı eklemek, renk düzenlemesi yapmak gibi bir çok video ile ilgili işlem mevcuttur. Basit kullanımı sayesinde eski bir program olmasına rağmen günümüzde hala çok kullanıcı tarafından aktif bir şekilde tercih edilmektedir.

· Adobe Framemaker

Bu program diğer programlar kadar yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu programı genellikle internet sitesi hizmeti veren kişiler tercih etmektedir. Mobil uygulamalar, internet sitenizin teknik detaylarını bu program ile oluşturabilirsiniz. XML ve DİTA özellikleri sayesinde çok kullanışlı bir program haline gelmektedir. Yayınlayacağınız veya yayınlamak istediğiniz bütün belgeleri bu program sayesinde dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

· Adobe Animate

Bu program tamamen HTML5 alt yapısına göre tasarlanmış bir yazılımdır. Animasyon tasarlamak, televizyon programları, web siteleri, mobil uygulamalar, video oyun gibi bir çok sektörde bu Adobe Programını kullanabilirsiniz. Google’ın duyurusuna göre flash player tamamen kaldırılacaktır. Bu sebepten dolayı Adobe Animate programına yoğun bir talep oluşacaktır.

· Adobe Dreamweaver

Adobe şirketi tarafından Macromedia’dan satın alınan ve geliştirilerek sunulan bir web tasarım kodlama programıdır. Dreamweaver programı ile internet sayfalarınızın tasarım kodlaması, uygulama kodlaması gibi çalışmalar yapma imkanı sağlamaktadır. PHP, ASP, VB, CSS, CouldFusion, HTML, JavaScript, XML gibi dosya türleri üzerinde çalışma olanağınıda kullanıcılara sunmaktadır ve bu olanak ile hızlı ve kolay şekilde kodlamalarınızı görsel şeklinde düzenleyebilirsiniz.