Web Tasarım Sa Olarak İnternet kullanan kullanıcıların kendilerini güvende tutmak istemesi nedeni ile kullanılan programa VPN denir. Tabii VPN Değiştirme işleminin birden fazla nedeni olabilir. İnternet hızınızda problem yaşıyor iseniz, belli başlara internet erişiminiz yasak ise, VPN Değiştirme işlemi ile bu problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Vpn Değiştirme Nedir ?

Vpn Değiştirme Vpn Kısa Açıklaması Virtual Private Network kelimelerinin baş harflerinden oluşan sanal özel ağ hizmetidir. Sizin bölgede olmadığınız bir mekanda ki veya yerde ki bir ağa sizi bağlayarak size yardımcı oluyor. Bu VPN Değiştirme işlemini çoğu kişi farklı sebeplerden dolayı kullanmakta. En çok kullanılan alanlar şunlardır diyebiliriz; İnternet sitelerinde gezerken kimliğini belli etmek istemeyen kişiler kullanmakta, erişimi yasak olan sitelere  erişim sağlamak isteyen kullanıcılar kullanmakta,

Vpn Değiştirme Nasıl Çalışır ?

VPN bir çok protokol hizmetini kullansada asıl amacı bilgisayarınızın fiziksel bağlantısını başka bir yere yönlendirmesidir. Bağlanacağınız ağa kripto tarafından şifrelenen bir ağ tüneli açar ve bağlantınızı sağlar. Bu tünel şifrelendiği için dışarıdan bir kişi için görüntelenemez bir hale gelir. Masaüstü veya mobil cihazlarında kullandığınız VPN hizmetlerinde ağ bağdaştırıcınızı değiştirdiğiniz için her siteye erişim sağlama imkanınız bulunmaktadır.

Vpn Değiştirme Yazılımı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • VPN hizmeti veren uygulamalar, hizmet aktif olduğu sürece internette nerelerde gezdiğinize erişebilirler. HTTPS yani güvenli bir url olmayan sitelerde paylaştığınız şifrelerinize, ve mesajlarınıza erişim sağlayabilirler. Bu sebepten dolayı hizmet alacağınız VPN servisini iyi seçmeniz gerekmektedir.
 • VPN hizmeti kullanırken yüklediğiniz programın sözleşmelerine bağlı olarak yetki vermiş sayılırsınız. Sizin haberiniz olmadan telefonunuzda veya bilgisayarınızda değişiklik yapabilirler. Hizmeti kullanmadan önce mutlaka sözleşmeleri ve hizmet koşullarını okumanızı tavsiye ederiz.
 • Ücretsiz hizmet sunan VPN sağlayıcıları sizi tehlikeye sürükleyebilir. Nede olsa ücretsiz diyerek VPN hizmetini hiç kapatmayan kullanıcılar tehlike altında olabilir. Banka bilgilerinize erişim, yazışmalarınıza erişim, e-postalarınıza erişim sağlayabilirler. Bu nedenle ihtiyacınız olmadığı taktirde vpn işlemini sona erdirmeniz gerekmektedir.

En yaygın olarak kullanılan VPN değiştirme servisleri :

 1. Hotspot Shield
 2. ZenMate
 3. TOR
 4. Onavo
 5. NordVPN
 6. Norton
 7. CybetGhost
 8. SurfShark
 9. PureVPN
 10. ExpressVPN

Vpn Değiştirme ve DNS Nedir ?

İnternet kullanıcıların çokça duyduğu bu kavram Domain Name System kelimelerinin baş harflerinden üretilmiştir. Türkçe karşılığı Alan isimlendirme sistemi anlamına gelmektedir. DNS hizmeti 256 kelime uzunluğuna bile sahip olabilen host isimlerini IP’ye dönüştürmede sizlere yardımcı olan bir hizmettir. Uyguluma kullanımında en çok kullanılan protokol hizmetlerinden de birisidir. İnternet ortamında çok sayıda DNS serverleri bulunmakta. Bu serverler sizlerin üst seviye bilgilerinizi saklamaktadır. Bu sebepten dolayı herhangi bir server çökmesi sonucu bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.

Vpn Değiştirme ile DNS Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

1984 yılında ortaya çıkmıştır. Başlarda İP çözümlemesini HOSTS içerik dosyası ile yapmaktadır. Ağda bulunan bütün bilgisayar isimleri ve İP adresleri bu dosyaya manuel olarak elle tek tek kaydedilirdi. Teknoloji geliştikçe bu işlem otomatik bir sisteme dönüşmüştür.

Aktif Olarak Kullanılan DNS Sunucuları

 1. Google DNS : Dünya çapında en çok kullanılan DNS serveridir. Sebebi ise hızının yüksek olmasıdır. İp adresleri şu şekildedir: 8.8.8.8 – 8.8.4.4
 2. Open DNS : 2005 yılında hizmet vermeye başlayan bir DNS sunucusudur. Sonra Cisco tarafından satın alınarak hizmet vermeye devam etmiştir. İp adresleri şu şekildedir : 208.67.220.220 – 208.67.222.222
 3. Comodo Secuse DNS : Comodo Group internet üzerinde ki bir çok güvenlik hizmetinin sahibi firmadır. Genellikle adını SSL sertifika satışı ile duyurmuştur. İp adresleri şu şekildedir : 8.26.56.26 – 8.20.247.20
 4. CloudFlare DNS : Bu firma genellikle güvenlik hizmeti ile tanınmaktadır. DOS/DDOS ataklarını savuran bir sistem geliştiren bu firma adını duyurmuştur. İp adresleri şu şekildedir : 1.1.1.1 – 1.0.0.1
 5. Yandex DNS : Bu DNS hizmetini sağlayan firma Rus yapımı bir arama motorudur. Yandex kullanıcılarına üç çeşit dns hizmeti sunmaktadır. İstediğiniz hizmeti seçerek bağlantı kurabilirsiniz. İp adresleri şu şekildedir :

Standart İP: 77.88.8.8 – 77.88.8.1

Güvenli İP: 77.88.8.88 – 77.88.8.2

Aile İp: 77.88.8.7 – 77.88.8.3

Vpn Değiştirme ve DNS Nasıl Değiştirilir ?

Windows işletim sistemine sahip cihazlar şu şekilde değişim yapabilirler:

 • Bilgisayarın başlat tuşuna basarak denetim masasını açıyoruz.
 • Denetim masasından ağ durumunu ve görevlerini görüntülemeye giriyoruz.
 • Ağ ve paylaşım merkezi hizmeti karşınıza geldiğinde yerel ağ bağlantısına tıklıyoruz.
 • Özellikler butonuna tıklıyoruz.
 • Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) butonuna giriş yapıyoruz.
 • Ve son olarak sizlere vermiş olduğunuz DNS ip adreslerini bu yere giriş yaparak onaylıyoruz.

MAC işletim sistemi sahip kullanıcılar şu şekilde değişim yapabilirler:

 • Sistem tercihleri – Ağ yolunu izleyin butonlarına sırayla basıyoruz.
 • Açılan sayfada Konum düzenle butonuna basıyoruz.
 • + işaretine basıp sunucuya bir isim veriyoruz.
 • Sol pencereden Wifi seçip ileri düzey butonuna basıyoruz ve karşımıza dns yeri açılacak oraya giriş yapıyoruz.
 • + işaretine tıklayarak sizlere vermiş olduğumuz dns iplerini girerek onaylıyoruz ve hizmeti aktif hale getirmiş oluyorsunuz.